Choroba przyzębia to przewlekły stan zapalny przyzębia, który w niektórych przypadkach może prowadzić do utraty zębów. Wielu pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę, czuje się beznadziejnie, ponieważ traci pozornie zdrowe zęby, ale jest to choroba, której można zapobiegać, o ile nie jest za późno. Pacjent cierpiący na paradontozę nie traci zębów z dnia na dzień. Zwykle przyczynę utraty zębów można prześledzić kilka lat wstecz.
Początkowo pacjenci nie zgłaszają żadnych objawów. Bakterie wnikają do dziąseł, bruzdy i przyzębia, prowadząc do stanu zapalnego.
W kolejnym etapie dziąsła zaczynają krwawić i nabrzmiewać. Pacjenci skarżą się na cuchnący oddech (nieświeży oddech). Jedzenie zaczyna być zatrzymywane w bruzdach lub rowkach znajdujących się w dziąsłach. Zwykle przyczynę utraty zębów można prześledzić kilka lat wstecz.
To pierwsze objawy, które mogą sugerować chorobę przyzębia. Następnie lekarz skoncentruje się na leczeniu stanu zapalnego, eliminacji bakterii i oczyszczeniu bruzdy. Przede wszystkim należy wykonać wszelkie zabiegi usuwania kamienia nazębnego oraz inne istotne zabiegi higieniczne.
Jeśli nie zainterweniujemy wystarczająco wcześnie, a pacjent zignoruje wczesne objawy, dziąsła cofną się, odsłaniając wrażliwe części zęba znajdujące się pod dziąsłami. Bakterie wnikną jeszcze głębiej w dziąsła i zaatakują przyzębie, czyli tkankę między kością szczęki lub żuchwy a zębem, stopniowo je niszcząc. Powoduje to stan zapalny, a pacjent zauważy, że jego zęby są luźne.
Bardzo często jednak pacjenci ignorują wczesne objawy zapalenia przyzębia. Traktują recesję dziąseł jako oznakę starzenia się. Kiedy pacjent traci ząb z powodu zapalenia przyzębia, jest w szoku i wtedy większość pacjentów zwraca się o pomoc do dentysty. Niestety na tym etapie można zrobić tylko tyle. Jeśli zauważysz zmianę w tkance dziąseł, krwawienie, smak i zapach, nie wahaj się ani nie przedłużaj zasięgnięcia opinii stomatologa.
Zapaleniu przyzębia nie tylko można, ale trzeba zapobiegać. Co więcej, nie wymaga to żadnego wysiłku! Każdy, kto chce uniknąć paradontozy, powinien dbać o higienę jamy ustnej, regularnie myć zęby, nitkować zęby, stosować płyny do płukania jamy ustnej, a przede wszystkim regularnie odwiedzać dentystę (co pół roku) w celu monitorowania stanu uzębienia i otaczającą tkankę. Konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego i wykonanie innych zabiegów higienicznych.